Recenze

i částečný návod pro začátečníky hry Elite Dangerous


Bylo nebylo v jedné předaleké galaxii ...

Když jsem jako malý viděl Star Wars epizodu IV., tehdy první díl, tak jsem také zatoužil vzlétnou ze své rodinné planety, kde bohužel svítí jen jedno Slunce a jít objevovat vesmír, který potřebuje moji pomoc.

Na disketě se tenkrát ke mně dostala hra, která měla názvem adresáře Elite. Byl to první díl této série, který vyšel roku 1984. Grafika již tenkrát na začátku devadesátých let, kdy se ke mně dostala, nebyla ohromující. Počet barev ve hře by se dal spočítat na prstech jedné ruky. Co mě ale ohromilo, byla rozloha hry. Letěl jsem si, kam jsem chtěl a přistání na stanicích byla tak těžké, že jsem ho trénoval několik dní. Na stanici jsem pak mohl nakupovat zboží a zase někam letět ho prodat. V tu chvíli se mojí oblíbenou postavou Star Wars stal Han Solo, lítal vesmírem a obchodoval a pašoval vše možné. Hra úspěch měla, tak poté vznikl i další díl Frontier: Elite 2 a třetí Frontier: First Encounters

Přišli i další vesmírné serie Xwing a Tfighter serie, teď již legendární hry ze světa Star Wars, ale v mém srdci zůstal nejvíce titul z diskety Elite, právě kvůli otevřenosti. Poté přišel ještě o pár let později Freelancer, kterého jsem hrál pořád dokola a začal se o vesmír zajímat i z dokumentů, čtením a koupil si dokonce hvězdářský dalekohled.

Bohužel pro Freelenceru přišlo herní sucho na vesmírné hry. Vycházeli sice sem tam nějaké nová, jako série X s krásnou grafikou, či Dark Star One, která nebyla špatná, ale tyto hry mě už nezaujali tak, jako ty předtím.

Star Wars
Star Wars

Zpět do přítomnosti

V tomto suchu se najednou jako jasná hvězda objevil na Kickstarteru Star Citizen, hra od tvůrce Freelenceru a lidé hru podpořili a podporují dodnes, protože ještě nevyšla a je dodnes nejúspěšnější Kickstartrovou kampaní.

Ale táhle recenze je úplně o jiné hře, ke které se právě dostávám

Kickstarter ED
Kickstarter ED

Přichází David Braben

Po úspěchu Star Citizenu se rozhodl David Braben, tvůrce her Frontier Elite, vstoupit také na Kickstarter a zkusit štěstí. Přišel sem s pokračováním Hry z devadesátých let Frontier 2. Vlastně ani né tak pokračováním, jako spíš jeho nástupcem, kterého pořád zdokonaluje od prvního Frontieru.

Ve svojí kampaní řekl lidem, že chce vytvořit celou mléčnou dráhu a v ní 400 miliard hvězdných systému, které by obsah aktuální astronomické údaje a zbytek neobjevené neprobádané mléčné dráhy by se postaral jeho engine s velmi pokročilou fyzikou, která propočítá, kde by se mohla eventuálně nacházet podle gravitace a hustoty mléčné dráhy další hvězda a planety.

Zní to neuvěřitelně? To opravdu ano, ale ať už to zní jako pohádka Braben to roku 2015 dotáhl do konce za pouhé dva roky, co tohle slíbil.

David Braben
David Braben

Elite Dangerous je vážně nebezpečný

Braben se svým týmem rozhodl hru pojmout spíše jako simulátor. Což může neznalým lidem vadit. Není to rozhodně hra, kterou si zapnete poprvé a jen se rozletíte a dalším tlačítkem střílíte a hned jste přeborník hry. Ovládání je tak komplexní, že plno lidí, kteří tohle netuší a hru si koupí hra odradí. Proto si také na Steamu, kde hra posléze vyšla a začala od nepolíbených hráčů sbírat záporná hodnocení. A však ti kteří se ji snažili přijít na kloub za to budou odměněni hrou, která nemá obdobu.

Pro upřesnění třeba jen vzlétnout a zase přistát vám může zabrat klidně i půl hodiny, protože zjistíte při odlepení se z první stanice, že si musíte sami zasunout podvozek. Dále pak pro skok někam dále od ní se musíte vzdálit od prostoru stanice, ve kterém jste asi 3 km v okruhu uzamčení. A při přistání zpět na ní, musíte požádat o povolení na zadockování, hezky se sami nasměrovat na přistávací plochu a zase vysunout podvozek. Hra má nějaké tutariálové info, ale ne přímo ve hře, kterou můžete buď spustit SOLO a hrát jí jen s NPC postavami a, nebo OPEN a hrát jí přes servery s ostatními.

Mě osobně toto objevování ovládání a zkoumání hry bavilo a zabralo mi několik hodin, než jsem vše doladil, ale hlavně ale z větší části i pro to, že jsem se snažil hru nastavit na Xbox ovladač, abych si jí užil na velké televizi z postele. Ale ani s klasickým ovládáním na myši a klávesnici nečekejte, že za hodinu vše budete umět.

Neodradilo vás to? Mě určitě ne, ba naopak. Je strašně fajn přicházet na nové věci, která hra nabízí, a to i po stovce hodin ještě občas naleznu něco nového, co mě překvapí a potěší, protože jak jsem napsal, hra je velmi komplexní simulátor spíš než hra. Je ale takový simulátor zábavný? To samozřejmě je individuální, ale ukáži vám, že ano.

Stanice
Stanice

Letíme

První, co vám na hře nadchne jako první je grafika. Výborně hra stínů, která se odehrává ve vašem krásně vytvořeném kokpitu, po kterém se můžete rozhlížet a naleznete spoustu důležitých informací a postavičku hračky na palubní desce, která se při pohybech lodi pohybuje.

Velký prostor při pohledu vpřed na palubní desce zabere velký radar, který je opravdu pro vás tou nejdůležitější věcí. Dá se přiblížit i oddálit jeho dosah, jak potřebujete. Je to drobnost, ale užitečná a potěší. Dále napravo jsou ukazatele vysunutí podvozku, zamčení v dané oblasti jako stanice či pás asteroidů, do kterého jste se dostali a další velmi důležitá věc hry je rozmísťováni energie do třech složek a to motory, systém (tedy pro štíty a systémy které na lodi používáte) a zbraně.

Pokud tedy budete chtít být rychlejší, tak samozřejmě dáte energii do motorů a nabijí se vám ti i takový boom, kterým můžete loď vystřelit rychle vpřed. Dále energii do systému dáte třeba tehdy, kdy jste pod palbou a potřebujete rychle dobit štíty a samozřejmě zbraně, které když nemají energii, tak přestávají střílet.

Dále mě hra hodně překvapila optimalizací. Čekal jsem, že tuto hru nerozjedu na starším počítači, ale hra si poradí téměř se vším. S integrovanou grafikou si sice nezahrajete, ale nemusíte mít strach, že nemáte nejnovější počítač a máte třeba jen dvě jádra procesoru, mělo by vám to pěkně jet.

Pohled na své ruce ve hře
Pohled na své ruce ve hře

Zbraně

U zbraní se zastavím. Je tu několik druhu laser pulsní, burst, beam které se liší svojí silou a pak také tím, zda chcete, aby zbraň byla manuální a střílela tam, kam míříte, či si zaměřovala sama, pokud cíl je v jeho zaměření automatický ovládaných věží a vy jen vystřelili, či zda chcete, aby věž byla úplně automatická a zaměřovala a střílela si sama. Platí to, že čím víc automatická zbraň je, tím dává menší zranění nepříteli, ale zase samozřejmě máte větší šanci na trefu, pokud vše neovládáte sám a nejste mistr. Já osobně používám vždy poloautomatickou variantu a jsem s ní spokojený.

To stejné platí i o ostatních typů zbraní, mezi kterými jsou rotační kulomety Multi-cannon, či různé raketomety, nebo kanony vystřelující fragmenty. U těch však na rozdíl od laserů musíte dokupovat náboje. Zbraně a náboje, stejně tak i jiné lodě ke koupi nenajdete na všech stanicích, takže budete hledat, kde se jaké zbraně prodávají a jakého typu. Důležité pro vás nebude jen to, jak je zbraň silná, ale také jakou má spotřebu energie, kterou má každá loď jinou. O to se stará generátor, který můžete koupil lepší a však jaký i jak velké zbraně budete používat závisí na vaší lodi. Samozřejmě nemůžete do lodi naprat ty nejsilnější lasery z bitevního křižníku. A tak váš nákup bude omezený i na to, jak silné zbraně vaše loď zvládne a ty se dělá do malých, středních a těžkých.

Rotační kulomety
Rotační kulomety

Čím to mám ovládat?

Možností je spousta. Můžete hru ovládat klasicky na myši a klávesnici dohromady. Polovina lidí takto hrajících si ale raději hru nastavuje bez myši. Je to o tom, co komu vyhovuje. Já hra hraji převážně na Xbox ovladači, na který nedám dopustit u většiny her. Nevýhoda ovladače je ta, že má málo tlačítek k namapování, ale dá se to doladit k téměř dokonalosti. Však pokud by vám nestačili a máte u hraní hry klid, doporučím vám nějaký prográmek na ovládání hlasem. Já osobně vyzkoušel český program JetVoice. Stačilo zadat hlasový příkaz například "warp", k tomu přiřadit klávesu které se má spustit a jste hned jak kapitán Picard.

Dále jsou tu programy pro vaše chytré telefony, kde si propojíte telefon s počítačem a můžete si ovládat třeba vysouvání podvozku, či zapínání světel na vašem miláškovi.

Pokud máte peněz hromadu, či chce být opravdu profík a přesný, určete sáhněte po nějaké josticku a nejlépe od Trustmasteru, výběr je velký od 6 tisíc, ale stačit vám bude i varianta za 3 tisíce.

A pokud by jste opravdu chtěli hru se vším, hra Elite podporuje i helmu virtuální reality.

Oculus Rift a Saitek X52 Pro
Oculus Rift a Saitek X52 Pro

Zapnout hyper pohon

Pokud tedy vzlétnete ze stanice, zatáhnete podvozek, kousek se od ní vzdálíte, můžete skočit do hyper prostoru. V Elite můžete cestovat dvěma třemi způsoby. Základní rychlost lodi se používá na vzdálenosti v kilometrech. V těchto rychlostech se pak bojuje a přistává na stanicích. Protože vesmír je nepředstavitelně velký, další rychlost je Frame Ship Drive, podobný tomu, co znáte ze Star Wars a Star Trek filmů. Když do něj skočíte, loď se začne zrychlovat do rychlosti světa a můžete dosáhnout i rychlosti 100x rychlejší než světlo. Váš rychloměr vaši rychlost samozřejmě ukazuje. Zpomalit vás může gravitace objektů jako planet a hvězd, ke kterým se přiblížíte. Třetí rychlosti je skok k hvězdě, která je poblíž a závisí, jaký mám doskok vaše loď. Tímto způsobem se cestuje po mléčné dráze, zadáte si v obří mapě váš cíl a pokud je vzdálený několik světelných let, musíte skákat od hvězdy, na kterou dosáhnete k další a další.

Mapa mléčné dráhy je trojrozměrná a povedená. Dá se v ní i dobře filtrovat co zrovna hledáte a systém zadávat napsáním jména. Dále pak máte možnost si zapnout mapu sluneční soustavy. Tu ale uvidíte jen pokud je známá, nebo jí máte prozkoumanou. Další možnosti je pak levý panel ve vašem kokpitu lodí, kde na display si můžete zaměřit nejbližší lodě, nejbližší hvězdy a nemusíte pak do mapy, pokud chcete skončit někde blízko.

Mapa
Mapa

Vstup do armády ještě DNES

Příběh Elite se odehrává v roce 3301 a Mléčnou dráhu se snaží ovládat tři frakce.

Jednou ze tří frakcí je Federace, která je tou nejstarší. Její centrála je na Zemi a nejvíce připomíná federaci ze Star Treku, jen se více vměšuje do bojů po galaxii a je plná korupce a úplatkářství. Pokud budete chtít zavítat do naši sluneční soustavy, budete muset pro federaci pracovat a mít s ní dobrý vztah, aby jste dostali povolení. Ve federaci vládne demokracie. Netoleruje však některé kultury a politický aktivizmus. Nelegální ve federaci je klonování lidí, narkotika a otrokářství.

Druhou frakcí je Císařství. Ta je právě naopak zastáncem spousty nelegálních věcí, jako klonování lidí, obchodování s otroky a narkotiky. Císařství se s Federací nesnáší a bojují spolu od počátku věků. Představit si jej můžete jako Imperium ze Star Wars, jen bez Dart Vadera.

Třetí frakcí je Aliance. Ta tu zastupuje stranu nezávislých. Je tedy takovou neutrální stranu, snažící se spíše vždy dohodnout.

Federace s Císařstvím vás také odmění možnosti si koupit jejich speciální lodě, pokud jim budete pomáhat.

Federace - Zachary Hudson
Federace - Zachary Hudson

Potřebuji prachy

Chcete vylepšit zbraně, nebo vylepšit loď, nebo chcete úplně jinou loď, než máte. Budete potřebovat prachy, prachy, prachy. Možností, jak je vydělávat je spousta. A my si je teď rozebereme.

První způsob, na který ve hře určitě narazíte, jsou úkoly pro frakce. Na stanici si můžete vybrat určitý úkol, který je různě hodnocený. Navíc jeho splněním si můžete zlepšit vliv a zvednout rank u vybrané frakce. Úkoly se opakují a jsou několika typů. Buď přepravní, kde budete muset převést někam náklad, nebo zboží někde koupit a dovést, či ho nějak nelegálně získat. Poté samozřejmě bojové mise, kde budete muset najit loď, či konvoj a zničit jej.

Hra je ale sandbox a nenutí vás tohle dělat. Nenutí vás dělat nic. Můžete si loď vybavit větším skladem a můžete v jedné stanici nakoupit zboží a v druhé ho prodat a vydělávat takto.

Můžete si koupit těžební lasery a továrnu do vaší lodi, která zpracovává fragmenty na čistý materiál jít těžit asteroidy. Ale pokud chcete být efektivní těžař, budete potřebovat opět větší skládek, do kterého koupíte Limpety. To jsou malý robůtci, na které musíte mít v lidi ovládání. Jedno ovldání vyšle robůtka, aby zjistil, jaký materiál se v asteroidu nachází a další jej při těžení sbírají a ukládají do vaši lodi.

Pokud by jste Limpety neměli, museli by jste si otevřít váš sklad lodi a každý úlomek ustřelený z asteroidu sbírat pomalým náletem na něj. Nejvzácnější materiál pak najdete v pasech asteroidů, kde se nachází nebezpečné zóny. Nebezpečné právě proto, že se v nich těží vzácný materiál a to láká i piráty, pro které je těžební loď se slabými lasery snadný cíl.

Tím se dostávám k mému oblíbenému vydělávání peněz a to lov pirátů. Poznáte je tak, že po zaměření lodi se vám ukáže, že je hledaná. Na levém display vedle mapy v kontaktech pak najdete i informaci, že jaká je na ní vypsaná odměna. Pokud máte na vší lodi nainstalovaný i skener zjistíte, že na ní může být odměna i v jiném systému. Po sestřelení lodi si pak odměnu vyzvednete na stanici v systému, popřípadě tam kde na ní odměna vypsaná byla.

Nejvíce se mi ze začátku osvědčil systém Kini, který je poblíž začáteční stanice a jeho stanice prodává zbraně i náboje. Tam jsem se pak vydal na Nav Beacon, který je u každé hvězdy. Je to místo kde lodi vyskočí z warp rychlosti. Tam jsem pak skenoval lodě a každou, která byla hledaná, sestřelil.

Doporučím i co nejdéle to jde si nechat základní loď, protože při vašem zničení musíte zaplatit jakou si pojistku lodi, která samozřejmě stoupá, čím dražší máte loď a její výbavu.

Až poté vám doporučím loď Cobra MK III, která asi jako jediná je multifunkční jak na bojování, tak na obchodování a je velmi rychlá. S vybavenou Cobrou se pak můžete tyto piráty vydat lovit i do pásu asteroidu, jen bacha na obří lodě.

Při soubojích si můžete u lodi zaměřit nejen celek, ale část lodi a to třeba štíty, nebo mu můžete vyřadit zbraně, či energii a loď zůstane bez energie stát vám na pospas. Můžete mu také zaměřit podporu života. Když jsem o podporu života přišel poprvé já, tak jsem vykulil oči tak, jako bych byl sám ve vesmíru. Pirát mi prostřelil přední sklo a kabinou se rozprostřelo vzduchoprázdné a počítač mi začal odpočítat čas, za jaký mi dojde kyslík. Protože jsem to hrál s kamarádem, tak i jeho zvuk z vysílačky jsem sotva slyšel. Rychle jsem vyrazil ke stanici. Problém ale byl, že ukazatele vzdálenosti a zaměření kde stanice nachází, byl právě na tom předním okně kokpitu, kterého jsem měl jen úlomek a kyslík na 5 minut. Před stanicí mi vzduch došel, takže další upgrade šel hned do podpory života, abych měl kyslík aspoň na 10 minut. Více by mi zase bralo moc energie na jiné věci. Za tento adrenalin a zpracování musím vývojářům smeknout.

Zaměření subsystémů lodi vám pomůže, i pokud se budete chtít stát pirátem. V takovém případě se vám bude hodit skener cargo skladu lodí, poté si najdete nějakou s nákladem, co má cenu, zaměříte si jeho sklad a začnete pálit. Pokud se vám palba povede, celý její sklad vypluje do vesmíru a vy jej můžete posbírat. Některé lodě i při snaze o útěk pirátům schválně vyhazují sklad, aby jej nechali a zaměřili se na jeho náklad. Neřešil přesně tohle Han Solo s Jabbou, že vyhodil jeho náklad při uniku před Impériem?

A pokud by se vám líbilo jen lítání, můžete si koupit pořádný discovery skener a objevovat vesmír, skenovat planety a po té informace prodat někde dál. Čím dále je prodáte, tím více jsou cenné. Potěší vás i maličkost typu, pokud ve hře objevíte nějaké zatím neprozkoumané těleso, ponese pak vaše jméno už navždy.

Útok na hledaného piráta
Útok na hledaného piráta

Na chatě si nezahraji?

Elite je spíše hrou MMO, tedy hrou více hráčů po internetu. Nabízí i kromě hraní s lidmi hru Solo pro jednoho, ale hra vyžaduje neustále připojení k internetu i v tomto případě.

A proč? Protože hra si neustále tahá nějaké informace, ať je to skryté nahrávaní mezi skoky v systému, tak hlavně ekonomika vesmíru. Tedy pokud budete například někde kupovat zlato levně a budete jej vozit tam, kde je ho nedostatek a takto vydělávat, ekonomika systému se začne měnit a časem už nebudou za zlato tolik platit, nebo jej nebudou chtít. A tyto informace se tahají z internetu. Další věcí jsou i zprávy co je nového jak ve vesmíru, tak systému, ve kterém jste, také na vaší stanici.

Rekapitulace

Hra má skvělou grafiku, výbornou optimalizaci a je nenáročná na počítače, nabízí spoustu možností si vesmír užít po svém. Vyžaduje bohužel stále připojení k internetu pro hraní a není to hra, kterou by jste spustili a během par minut věděli jak se vše ovládá. Hra zatím nemá větší konkurenci. V nejbližší době tou konkurencí bude No Man's Sky a někdy v budoucnu až bude hotový Star Citizen. Zařadit mezi konkurenci mohu české Space Engineers, nebo pixelový Starbound. A však žádná jmenovaná hra se nedrží tolik reality tak, jako Elite.

Hra Starbound
Hra Starbound

Závěrem

Hru bych doporučil všem milovníkům vesmíru, či sci-fi tématiky. Všem ostatním jí doporučím také, jen berte v potaz složitější ovládání, za kterým se skrývá spousta prvků, které je potřeba se naučit, než vám hra umožní se prohánět vesmírem a užít si jí naplno. Určitě ke hraní doporučím používat Xbox ovladač, pokud tedy si nechcete za několik tisíc koupit profesionální joystiky. Hra podporuje i brýle pro virtuální realitu.

Doufám, že vám můj článek aspoň trošku pomohl a teď dovolte ...

... energii do motorů a warp do soustavy 40 Ceti!!!

A vy se můžete podívat se mnou, jak to tam vypadá a jak vypadá takové lovení pirátů, kteří tam v prstenci jedné planety otravují těžaře ve videu pod textem.

napsal Martin Fater

© 2016 Three Rockers / Při výrobě těchto stránek nebyly zlomeny žádné paličky.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky